Тук ще можете да намирате информация за научни статии,
съпроводени с кратки мои коментари
Приемът на хидролизиран колаген може да подобри хидратацията и еластичността на кожата. Дългосрочната употреба на колаген дава по-благоприятни ефекти върху хидратацията и еластичността, отколкото краткосрочната. Въпреки това са необходими широкомащабни рандомизирани контролни проучвания, за да се изследват клиничните ползи от пероралните колагенови добавки.
Козмецевтичните продукти са продукти за локална грижа за кожата без рецепта, които съдържат биологично активни съставки. Цитираната статия обяснява механизма на действие и оценява ефикасността на популярни съставки като ретинол, ретиналдехид, ретинолови естери, ниацинамид, витамин Ц, витамин Е, ферулова киселина, хиалуронова киселина, колаген, хидрокси киселини, стволови клетки, азелаинова киселина, коджикова киселина и други.
Солариумът на закрито е официално класифициран като канцероген за човека през 2009 г.от Международната агенция за изследване на рака към Световната здравна организация. Придобиването на тен е маркер за увреждане на ДНК, предизвикано от UVR и няма безопасна граница за излагане на UV радиация от солариуми за козметични цели.
Пазарът на продукти за локално приложение с Витамин Ц се е увеличил значително, но има твърде малко наблюдение върху ефикасността на различните производни на Витамин Ц. Жизненоважно е дерматолозите и потребителите да се интересуват от продуктите за грижа за кожата без рецепта и да се консултират относно най-добрите практики за лечение и потенциалните неблагоприятни ефекти поради разнообразието на пазара.
Многопосочна ефикасност на бакучиол срещу клетъчните белези на стареенето на кожата. Профилът на активност споделя някои общи характеристики с ретинола, но демонстрира няколко досега неизвестни биоположителни ефекти в проучвания, а именно стимулиране на критичния компонент на екстрацелуларния матрикс FN и ускорена епидермална регенерация и зарастване на рани.
Стареенето се характеризира с постепенна загуба на физиологична годност, което води до влошени функции и повишена уязвимост. Множество фактори и атрибути, свързани с възрастта, са идентифицирани като отличителни белези на стареенето и потенциалните механизми на стареене са широко изследвани. Съвременната концепция за стратегии против стареене е фокусирана върху насърчаването на здравословното остаряване и удължаването на продължителността на живота.
Ретиноиди и кърмене. Какво казва науката за употребата на най-мощното антиейдж оръжие? В тази страница ще намерите информация за употребата на азелаинова киселина, както и пълен списък с лекарства съвместими с кърменето. Преди употреба се консултирайте с наблюдаващия ви лекар.
Розацеята е хронична възпалителна дерматоза с негативно влияние върху качеството на живот и самочувствието на пациентите. От съществено значение е хората да бъдат обучени да избягват отключващите фактори и да имат по-голям контрол при управлението на болестта. Патологичните механизми на заболяването все още не са напълно изяснени, въпреки че е известно, че това заболяване е многофакторно.
Естествените химикали се произвеждат от природата без човешка намеса. Синтетичните химикали се произвеждат от хора, използвайки методи, различни от тези, които природата използва, и тези химически структури могат или не могат да бъдат намерени в природата. Всъщност най-токсичните химикали за хората са напълно естествени! Двата най-токсични естествени химикала за хората, за които знаем, са ботулиновият токсин и тетаноспазминът.
Мелазмата е хронично кожно състояние, което включва свръхпроизводство на меланин в области, изложени на ултравиолетова радиация. Лечението на мелазма е продължително и сложно с рецидиви и резистентност към лечението. Патогенезата на мелазмата е много сложна с множество патологии, възникващи извън кожните пигментни клетки. Това включва фотостареене, прекомерна меланогенеза, увеличен брой мастоцити, повишена васкуларизация и увреждане на базалната мембрана.
Пикногенол е стандартизиран екстракт от кората на френския морски бор (Pinus pinaster), добре известен, мощен антиоксидант. Проучвания in vitro показват, че Pycnogenol® е няколко пъти по-мощен от витамин Е и витамин С. В допълнение, той рециклира витамин С, регенерира витамин Е и повишава ендогенната антиоксидантна ензимна система. Pycnogenol® предпазва от ултравиолетова (UV) радиация. Поради това е проучена неговата ефикасност при лечението на мелазма.
Ретиноидите са една от най-популярните съставки, използвани в лечението против стареене. Сред представителите на ретиноидите, третиноинът се счита за най-ефективното средство с доказан ефект против стареене на кожата и може да бъде открит във формули, одобрени като лекарства за локално лечение на акне, мимически бръчки и хиперпигментация. Други ретиноиди, присъстващи в лекарствата за локално приложение, се използват за различни показания, но само тазаротен също е одобрен като спомагателно средство за лечение на фини бръчки и пигментация на лицето. Най-често използваните ретиноиди като ретинол, ретиналдехид и ретинил палмитат се съдържат в козмецевтиката, регулирана като козметика.
Ниацинамид - Ниацинамидът се превърна в ключова функционална съставка в различни продукти за грижа за кожата и козметика, Като член на семейството на витамин В3, се очертава като важна и поливалентна функционална съставка в продуктите за локална грижа за кожата и козметиката. От терапевтична гледна точка, присъщите свойства на ниацинамида могат да се приложат за лечение на акне вулгарис, мелазма и псориазис. От козмецевтична гледна точка ниацинамидът е широко използван като многофункционална съставка против стареене.
Използване на продукти за грижа за кожата и риск от рак на гърдата и ендометриума: проспективно кохортно проучване. Използвани са данни от 106 978 участници от Норвегия. Участниците бяха категоризирани като не-, леки, умерени, чести и интензивни потребители на продукти за грижа за кожата въз основа на самооценената употреба на крем за ръце и лице и лосион за тяло. Заключение - Интензивната употреба на продукти за грижа за кожата, т.е. намазване на тялото с крем до два пъти на ден в средата на живота, не повишава риска от рак на гърдата или ендометриума.
Бакучиолът обикновено се използва в козмецевтичната област като по-поносима версия на ретинола, притежаващ ретинолова функционалност чрез подобна на ретинол регулация на генната експресия. Може да причини известно зачервяване и лющене на чувствителната кожа, въпреки че шансовете са редки поради неговата противовъзпалителна природа. Ретинолът и неговите производни обикновено не се препоръчват за употреба по време на бременност. Няма проучвания за оценка на безопасността на употреба на бакучиол при бременни жени, така че употребата трябва да се извършва внимателно. Трудно е да се определят количествено ползите и страничните ефекти от употребата на бакучиол, тъй като повечето проучвания са направени in vitro, потенциално въвеждайки риск от отклонение.
Полиподиум. Това е рандомизирано, двойно-сляпо, плацебо-контролирано проучване. Целта на това проучване е да се определи безопасността на оралния екстракт от Polypodium leucotomos , прилаган два пъти дневно на здрави възрастни в продължение на 60 дни и да се оцени способността му да осигури защита срещу излагане на ултравиолетова радиация.
Повишено излагане на слънце води до по-висок риск от слънчево изгаряне, фотостареене и рак на кожата. Ракът на кожата представлява поне 40% от всички злокачествени заболявания при човека. Слънчевата радиация е мощен канцероген за околната среда за човека и нейните свойства като агент предизвикващ рак. В допълнение към локалните бариерни продукти, пероралните добавки от различни растения, надарени с антиоксидантна активност, се появяват като нов метод за фотозащита. Екстрактът от Polypodium leucotomos е мощен антиоксидант поради високото си съдържание на фенолни съединения.
Мелазмата е често срещано хиперпигментно заболяване. Въздействието върху качеството на живот на засегнатите лица е добре демонстрирано, което изисква нови терапевтични стратегии. Въпреки това, лечението на мелазма остава голямо предизвикателство. Мелазмата често се счита за основна последица от стимулиране на женските хормони върху предразположена генетична основа. Въпреки че тези два фактора допринасят за това придобито пигментно разстройство, последното десетилетие разкри няколко други ключови играчи и донесе нови парчета в сложния пъзел на патофизиологията на мелазмата.
LED маските - Това е супер дълбоко гмуркане в науката зад LED светлинната терапия, сравнение и информация за различни LED маски. Така че, ако търсите най-добрата LED маска за лице, тази публикация се надяваме да ви бъде полезна.
Късното лягане е често срещана форма на нездравословен модел на сън в зряла възраст, който влияе върху циркадния ритъм и се отразява негативно на здравето. Времето за лягане е важен фактор за поддържане на здравето на кожата. Редовното късно лягане не само уврежда кожната бариера и структурата на кожата, но също така намалява разнообразието и състава на бактериалния микробиом на лицето.
Хората подложени на диета с ниско съдържание на въглехидрати в продължение на една година са имали повече тревожност, депресия и гняв. Смята се, че въглехидратите имат важна роля в производството на серотонин.
Всяко почистващо средство, дори обикновената чешмяна вода, влияе върху повърхността на кожата. Повишаването на pH на кожата дразни физиологичната защитна „киселинна мантия“, променя състава на кожната бактериална флора и активността на ензимите в горния епидермис, които имат киселинен pH оптимум. Разтварянето на мазнините от повърхността на кожата може да повлияе на състоянието на хидратация, което води до суха и сквамозна кожа.
Колко наистина знаем за любимите си козмецевтични съставки? Според д-р Алберт Клигман, когато бъдете помолени да оцените нов козмецевтичен продукт, който претендира за благоприятен физиологичен ефект, е важно да зададете три въпроса:
Може ли активната съставка да проникне през роговия слой (SC) и да бъде доставена в достатъчни концентрации до предназначената за нея цел в кожата за време, съответстващо на нейния механизъм на действие?
Активната съставка има ли известен специфичен биохимичен механизъм на действие в таргетната клетка или тъкан в човешката кожа?
Има ли публикувани, рецензирани, двойно-слепи, плацебо-контролирани, статистически значими клинични изпитвания, които да обосноват твърденията за ефикасност?